Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

SOĞUK VE KAR ALTINDA ARAÇ İÇERİSİNDE KALDIĞINIZDA HAYATTA KALMAK İÇİN NELER YAPMALISINIZ ?

ÖZET:

 1. Aracınızı terk etmeyiniz.
 2. Cep telefonunuzla yetkililere haber veriniz.
 3. Kendinizi kurtarıcılara görünür kılmalısınız.
 4. Egzoz borusunu düzenli olarak temizleyiniz.
 5. Araç yakıtını idareli kullanınız.
 6. Aracınızda bulunan giysi ve battaniyeleri kullanarak sıcak kalmaya dikkat ediniz.

 

GİRİŞ

Kış şartlarında yola çıkmadan önce hava durumunu ve yol şartlarını mutlaka dikkate almalısınız. Soğuk ve yağışlı hava şartlarında mecbur değilseniz yola çıkmayınız.

Ancak, bir kar fırtınası sırasında mahsur kalırsanız ne yapacağınızı önceden bilmeniz ve her duruma hazır olmanız sizi hayatta tutmaya yardımcı olabilir.

ARABANIZIN İÇERİSİNDE DA BİR KAR FIRTINASINI BEKLERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ ?

 1. Her zaman yol şartlarını dikkatlice değerlendirin.
 2. Herhangi bir yere gitmeden önce, sürüş koşullarını ve olası tehlikeleri düşünün.
 3. Kış uyarılarını kontrol ettiğinizden ve radyoda hava durumu kanalının hangi istasyonda olduğunu bildiğinizden emin olun.
 4. Araç yakıt deposu tam dolu olmalıdır.
 5. Yola çıkmanız gerekiyorsa, arabanızda bazı kış aletleri de bulundurmalısınız.
 • Acil durum çekişi için yeterli miktarda kum.
 • Yün battaniyeler.
 • Yedek çizme veya botlar.
 • Ekstra eldiven, şapka, atkı.
 • Enerji kaynağı besinler. Meyve; kuruyemiş, kuru gıdalar.
 • Yeterli su; sıcak içecek.
 • Kürek

KAR VE SOĞUK HAVADA ARACINIZDA MAHSUR KALIRSANIZ  NE YAPMALISINIZ?1. Aracınızı terk etmeyin. Hareket edemiyorsanız veya aracınızı kurtaramıyorsanız, olduğunuz yerde kalın. Araba iyi bir sığınaktır. Yakınlarda sığınabileceğiniz bir alan  olduğundan emin değilseniz, arabanızda kalın.2. Cep telefonunuzla yetkililere haber verin. Telefonunuz varsa, piliniz bitmeden GPS ile konumunuzu belirleyin ve yetkililere nerede olduğunuzu söyleyin. Ne kadar yakıtınız olduğunu,  yiyecek ve suyunuz olup olmadığı gibi ilgili bilgileri eklediğinizden emin olun.3. Kendinizi kurtarıcılar için görünür kılın. Renkli bir kumaş parçası (atkı, şal, eşarp) kullanarak aracın antenine veya üst kısmına sabitleyebilirsiniz..4. Aracınızın egzoz borusunun açık olduğundan emin olmalısınız.5. Motorunuzu periyodik olarak çalıştırın ve egzos borusunun tıkanmasına izin vermeyin. Aksi takdirde karbon monoksit zehirlenmesi riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. 6. Araç  yakıtınızı  idareli kullanın. Akünüzün bitmediğinden ve yakıt hattınızın donmadığından emin olmak için motorunuzu çalıştırmanız çok önemlidir.Güneş çıkarsa, doğal sıcaklıktan yararlanın ve motoru yalnızca geceleri çalıştırın.7.Aracınızı her saat başı 10 dakika süreyle çalıştırın. Kalorifer de eş zamanlı çalışsın. Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı camı bir parmak açık bırakın.8. Aracınızda bulunan giysi ve battaniyeleri üzerinize giyininiz. Gazete, temizlik bezi, güneşlik dahil bulabildiğiniz her eşyayı üzerinize örterek vücut ısınızı koruyun. 9.Ayrıca kullanılmayan alanı kapatabilir ve arabanızda bulunan malzemelerle camları yalıtmaya çalışabilirsiniz.10. Araç içerisinde hareketli olmaya gayret edin. Kol, el, bacaklarınızı hareket ettirin

 

KAR VE SOĞUK HAVADA AÇIK ALANDA  MAHSUR KALIRSANIZ  NE YAPMALISINIZ?

 

 1. Soğuk havalarda düzgün giyin. Kalın, pamuklu, yünlü, kat kat giysiler ve uygun ayakkabılar giyin.
 2. Yeterince su bulundurmanız çok önemlidir. Dehidrasyon, hayatta kalma durumunda çok tehlikeli bir tablodur. Bir kez susuz kaldığınızda, donma ve hipotermiye yakalanma olasılığınız çok daha yüksektir. Net düşünemez ve yanlış kararlar vermeye başlayabilirsiniz.
 3. Kar eriterek su gereksiniminizi karşılayabilirsiniz. Kar yemek, vücut sıcaklığınızı önemli ölçüde düşürebilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Yeterli miktarda içme suyu elde etmek için çok fazla kar gerekir. Kar / su oranı yaklaşık 10’a 1’dir.  Yine de hiç yoktan iyidir.
 4. Derhal bir sığınak arayın. Esen rüzgarlar, vücut ısınızı tehlikeli seviyelere düşürmesine neden olabilir. Soğuk havaya maruz kaldığınız her dakika donma ve hipotermi riski artar.
 5. Islaksanız, kurumaya çalışın. Küçük bir ateş yakmak sadece sıcaklık sağlamakla kalmaz, giysilerinizin kurumasını da sağlar.
 6. Derin kar aslında rüzgar ve soğuk sıcaklıklardan bir yalıtım görevi görebilir. Bir kar mağarasını kazmak aslında hayatınızı kurtarabilir.

 

 

NOT: HİPOTERMİ, DONMA ve DUMAN ZEHİRLENMESİ  ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için:

http://www.ulkumenrodoplu.com/havalar-soguduaman-donmayalimisinirken-duman-zehirlenmesine-dikkat

YouTube Videosu

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here