Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Covid 19 virüsü,gribe neden olan  İnfluenza’dan daha tehlikeli değildir.

Geçtiğimiz hafta en çok dillendirilen ve bilim insanları arasında en çok konuşulan konu buydu: Covid 19, İnfluenza ile aynı tehlikeye sahiptir.

Her ikisinde de ölüm oranı yüzde 0.3-0.7’dir.

Her iki hastalık ta burundan başlayıp, Akciğerlere kadar giden solunum yolu hastalıklarına benzemektedir.

Covid 19 bulaşan yaşlılarda ölüm oranı yüzde 25’e kadar çıkabilmektedir. Influenza ve Kızamıkta da oran aynıdır. Hatta Kızamık hastalığı çok daha tehlikelidir. Gerçek böyle iken,Corona’nın Ebola,  Çiçek, Veba gibi olduğuna inandırılmaya çalışılması çok düşündürücüdür.

Covid 19 ile enfekte olanların yüzde 90’ında  hafif belirtiler görülmektedir.

Alman İmmunolog ve Toksikolog Prof. Dr. Stefan Hockertz’e göre, ölüm oranları ile ilgili hangi olguların sayıldığına bakılmalıdır. Sayılan hastalar Corona 19 pozitif saptanmış hastalardır.

Oysa, dışarıda çok daha fazla enfekte olan insan bulunmaktadır. Boğaz kaşıntısı, halsizlik, hafif öksürük yakınması olan birçok insan  test yaptırmadan, hastalığı evde geçirmektedir.

İstatistikler büyük çoğunluk sayılarak elde edilmemiştir. Sadece, hasta olgulara göre dayandırılmaktadır. Dolayısıyla, yaşlılarda ölüm oranının yüzde 20 veya 5 kişiden biri şeklinde dile getirilmesi gerçek oranları göstermez.

Bu oranları 5 veya 10 ile çarptığımızda,İnfluenzaile elde edilen oranlar bulunmuş olur.

Virüsün yeni olduğu konusunda birçok iddia olsa da ortada şöyle bir gerçek bulunmaktadır:  Çin’de 80 binden fazla insan iyileşti. Üstelik, herhangi bir  tedavi olmadan. Demek ki, bağışıklık sistemimiz bu virüsü tanıyabiliyor. Yeni olsaydı, bağışıklık sistemimizin bu virüsü bu kadar kısa zamanda tanıması mümkün olmazdı. Tanıdığını şuradan daha iyi anlayabiliriz. Corona’da yüzde 99’un üzerinde oranda kendiliğinden iyileşme görülmektedir.

Covid 19’in kendisini hafif değişikliğe uğratma yeteneğine sahip olduğu anlaşılmaktadır. Benzer durum İnfluenza’da da görülmektedir. Virüs değişikliğe uğrama becerisine sahip olduğu için yaşayabilmektedir. Aksi takdirde, ölürdü.

Alınan önlemlerin Covid 19 ile orantısız olduğu görüşü tüm dünyada yaygın olarak konuşulmaktadır.Öyle ki şimdi de ciddi bir geçim sıkıntısı sorunu başlamıştır.Dünya’da  birçok insan  işini kaybetmiş durumdadır.

 

NE YAPILMALIYDI ?

Sıkı önlemler yeterli olurdu. Sosyal mesafenin korunması,  risk grubunda  olanlara çok daha özel ilgi gösterilmesi daha etkili olurdu.

 

Risk altındaki grup, nüfusun yüzde 5-10’unu oluştururken, bugün insanların yüzde 90’ı karantina altında tutulmaktadır.

El yıkama, maske, sosyal mesafe gibi korunma önlemleri ile Covid 19’dan korunabilmek mümkün iken, insanların eve kapatılması, sokağa çıkma yasakları, karantina önlemleri ile çok daha ciddi sorunların önü açılmıştır.

Gelin, yakın bir gelecekte ne gibi sağlık sorunları olabileceğine bakalım:

Ekonomik krizler, depresyon, anksiyete gibi sorunları ve beraberinde intiharları artırmaktadır.

Kanser hastalarının tedavileri ertelenmiştir. Bu da genel durumlarının bozulmasına neden olmaktadır.

Türkiye’de ve gelişmiş ülkelerdeki en büyük ölüm nedeni olan kalp ve damar hastalıklarının en başta gelen nedeni stres ve kaygıdır.

20 yaş altı nüfusun gelecek ile ilgili kaygılarının, korkularının arttığını fark edebiliyor muyuz ?

SON SÖZ: Tüm dünyada Covid 19 ile ilgili sorun büyütülmektedir.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here