Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünya, Corona virüs ile 31 Aralık 2019’da Dünya Sağlık Örgütü Çin Ülke Ofisinin, Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde nedeni bilinmeyen evde vakalarını bildirmesiyle tanıştı.

 

7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlandı.Daha sonra 2019-nCoV hastalığının adı COVID-19 (2019-nCoV Hastalığı) olarak kabul edildi.

 

Yeni Coronavirusun, diğer Coronaviruslar gibi solunum salgıları ile bulaştığı anlaşılmıştır. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virus içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas (1 metreden yakın) gereklidir.

Türkiye’de, ilk tanı konulan Corona olgusundan bu güne 12 gün geçti. T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 23 Mart 2020 Pazartesi sabah saatlerinde 1236 tanı konulmuş hasta vardır ve ölen kişi sayısı 30 dur. 

 

EVDE KAL TÜRKİYE

 

Virüsün nasıl bulaştığı anlaşıldığına göre şimdi yapılması gereken teması kesip, bulaşma yollarını kırmaktır.

65 yaş üstü büyüklerimiz için her zaman yanlarındayız.

65 yaş üzerindeki vatandaşlara  ve kronik hastalık tanısı almış olanlara sokağa çıkma yasağı konulması doğru bir karardır. Şimdi, evde kalan bireyleri nasıl koruyabileceğimizi topluma doğru ve basit şekilde anlatabilmeliyiz.

 

Gelin bakalım:

 

 • Eve döndüğünüzde mutlaka elinizi ve yüzünüzü su ve sabunla yıkamak enfeksiyon kapma riskini düşürecektir. Duş yapmanız sizin ve evdekilerin sağlığını korumanız için önemlidir.
 • Dışarıdan ve marketlerden alınan paketli ürünleri eve getirdikten sonra su ve sabunla temizleyip, kuruladıktan sonra dolaplara yerleştirebilirsiniz. Ancak dışarıdan geldikten sonra mutlaka önce eller yıkanmalı, sonra aldığınız ürünler temizlenmeli, ardından tekrar eller yıkanmalı.
 • Sokakta ev dışında bulunduğunuz sürede Corona virüsün kıyafetlerinize bulaşma olasılığı için önlem olarak eve döndüğünüzde dış giysilerinizi bir askı ile dış ortamda havalandırmanız, yıkanabilir olanları 60 derece ısıda çamaşır deterjanıyla yıkamanız yeterlidir.
 • Ayakkabılarınızı, ayakkabılıkta diğer ayakkabıların yanına koymadan önce elinize eldiven giyerek, deterjanlı nemli bezle silmeniz yeterlidir.
 • Cep telefonlarınızı en az günde iki kere (3-4 saat aralıkla da olabilir) mutlaka kolonyalı mendille silin.

 

CORONA VİRÜS’E KARŞI ALINMASI GEREKEN GENEL ÖNLEMLER İSE ŞÖYLEDİR:

 • El hijyeninize dikkat edin, su ve sabunla sık sık yıkayın. Elinizle dışarıda çeşitli yerlere dokunduysanız ellerinizi, ağzınıza, burnunuza, gözünüze sürmeyin. Unutmayın kirli yüzeylerden virüsün size bulaşması sadece virüsü ağız, burun ve gözlerinize bulaştırmanız ile mümkündür. Bu nedenle sokakta bulunduğunuz süre içinde üstünüze başınıza bulaşmış olsa bile ellerinizi ağzınıza burnunuza sürmedikçe virüs sizi hasta edemez.
 • Kalabalık yerlerden uzak durun.
 • Toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmeyin.
 • AVM, sinema gibi yerlere gitmeyin. Sosyal amaçlı toplantılara katılmayın. Sosyal ilişkilerinizde mesafeyi koruyun.
 • Öksürüp hapşırırken diğer insanlara bulaştırma olasılığına karşı hijyen kurallarına dikkat edin.Tek kullanımlık kağıt mendil veya peçetelere öksürün ve bunları çöp kutularına atın.
 • Acil olmayan hafif hastalıklarınız için hastanelere gitmeyin.
 • Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtiler bu hastalık için bile şüpheli ancak hafif şikayetleriniz için hastanelere gitmeyin evinizde ev halkıyla yakın temastan kaçınarak ve kişisel eşyalarınızı (diş fırçası, tabak, kaşık, havlu vb.) ayırarak kendinizi evde takip edin.

 

Corona ile Evde Mücadele Yöntemlerini Anlattığım Videoma Aşağıdan Ulaşabilirsiniz:

https://youtu.be/YrzOBp7yXD4

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here